Taniec towarzyski, jako jedna z form sztuki, stanowi ucztę dla zmysłów. Jego piękno, kunszt, siła wyrazu są nieocenione.
Od kilkunastu lat dzięki staraniom Staszowskiego Ośrodka Kultury miłośnicy tej sztuki mają okazję zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności, zdobyć cenne doświadczenia oraz porównać swe osiągnięcia. Dzieje się to corocznie w trakcie dwudniowego wydarzenia – Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Tadeusza Wrześniaka oraz Świętokrzyskich Konfrontacji w Tańcu Towarzyskim.
Bieżący 2020 rok – rok wirusa SArS-CoV19 – to czas na przypomnienie jak było kiedyś, a także na plany na przyszłość – będzie lepiej – będziemy działać!
Teraz, nie mając innych możliwości przedstawimy trochę historii:
I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Tadeusza Wrześniaka odbył się 18 maja 2003 roku. Ogrom pracy i myśli. Damy radę? Spodoba się? Podołamy? Pierwszy raz – nowa rzecz – co będzie?
Turniej odbył się w trzech blokach. Pierwszy był tak zwanym blokiem wewnętrznym – to dzisiejsze konfrontacje. Udział w nim brały pary, które rozpoczynały swoją przygodę z tańcem turniejowym. Dwa pozostałe bloki to turniej ogólnopolski.
Na zakończenie podziękowania. Udało się! Daliśmy radę! Goście byli zachwyceni, a my gotowi do działania w kolejnym roku.
W 2004 roku odbywają się I Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych o Puchar Tadeusza Wrześniaka, ale rok później Staszowski Ośrodek Kultury powraca do formy punktowego drugiego turnieju tańca towarzyskiego. 27 lutego, w 14 kategoriach z 53 klubów, w 3 blokach uczestniczyły 152 pary taneczne z całej Polski. Kolejny raz ufundowane przez Tadeusza Wrześniaka piękne szklane puchary budzą zachwyt i na kolejne lata stają się znakiem rozpoznawczym turnieju – naszego staszowskiego.
III OTTT odbył się 1 kwietnia 2007 roku. I to nie primaaprilisowy żart – przyjechało więcej par – prawie 180. Wniosek nasuwa się taki, że nasz turniej cieszy się uznaniem. Nasza praca – ciężka praca – to przygotowanie hali udostępnianej nam przez OSiR oraz pomieszczeń w PSP Nr 3, nagłośnienie, oświetlenie, dekoracje itp. To działania, które wykonywane były zawsze dzień przed turniejami. Przewożenie wszystkiego z SOK na halę, dźwiganie, ustawianie, przenoszenie – wyczerpujące; ale późniejsze słowa uczestników, trenerów, gości – „wspaniała impreza” – łagodzą zmęczenie.
Kolejne turnieje odbywają się już co roku. W trakcie IV OTTT pobiliśmy rekord – było 228 par z 59 klubów z całej Polski. Ale dla przeciwwagi, smutny wynik był 22 maja 2010 roku podczas VI OTTT. To rok katastrofy w Smoleńsku, powodzie, podtopienia – to wszystko wpłynęło na to, że w wydarzeniu wzięły udział tylko102 pary.
Od siódmego turnieju w roku 2011 oprawę nagłośnieniową, oświetleniową, scenografię realizuje Studio – 81 z Augustowa. Pary zyskują profesjonalny parkiet. Są zachwyceni.
„Proszę Państwa, jest pięknie. Możecie być dumni, turniej na poziomie międzynarodowym”
I cóż? Jesteśmy dumni, a te miłe słowa motywują nas do dalszej pracy. Turniej zyskuje coraz większą renomę i zaczynają przyjeżdżać pary z coraz wyższymi klasami tanecznymi.
23 marca 2014 roku odbywa się X – jubileuszowy turniej. Na parkiet wjeżdża ogromny tort – niespodzianka, oczywiście dla wszystkich. Fajerwerki, pan Piotr Sobieniak kroi tort, ogromny bukiet kwiatów i słowa podziękowań dla pana Tadeusza Wrześniaka – „naszego dobrego duszka”. Bez jego wsparcia – jakże dużego i w różnej formie – nie dalibyśmy rady.
W następnych latach cieszymy się, bo biorą w nim udział nasze pary z Klubu Tańca Towarzyskiego „Flesz”.
Od roku 2016 po raz pierwszy pojawia się w trakcie turnieju kategoria Senior 2. Pięknie tańczą. Uczestnicy mówią, że nie wyobrażają sobie dnia bez próby, bez ćwiczeń, ruchu. Są szczęśliwi, że w swoim wieku mogą pokazać, że też potrafią. A my myślimy – jacy oni odważni! Brawa dla nich! Wielkie brawa!
Podczas XIII i XIV turnieju udział biorą pary zagraniczne. Mamy gości z Czech, Słowacji, Ukrainy.
W trakcie Świętokrzyskich Konfrontacji Tanecznych swoje umiejętności prezentowały pary i solistki z województwa świętokrzyskiego, które miały różne stopnie umiejętności określone odpowiednią klasą taneczną.
Podczas dwudniowych zmagań turniejowych pary prezentowały się w tańcach standardowych – walc angielski, walc wiedeński, tango, foxtrot, quickstep i latynoamerykańskich – cha-cha, samba, rumba, pasodoble, jive.
„Zatańczenie pięciu tańców pod rząd, tak jak to jest na turnieju, po półtorej minuty każdy, jest równoważne wysiłkowi, jaki wkłada sprinter biegnący w biegu na 200m. To bardzo dużo” – mówi trenerka KTT „Flesz” Małgorzata Dziedziczak.
Gorące i nieustające podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przez te lata okazali nam pomoc, wsparcie, życzliwość.

”Celem tych turniejów jest popularyzacja tańca towarzyskiego jako formy wychowania i rozrywki dla dzieci i młodzieży, popularyzacja walorów artystycznych tańca, stworzenie możliwości konfrontacji poziomu parom tanecznym z całego kraju, a także spotkanie dzieci i młodzieży o wspólnych zainteresowaniach” (Tygodnik „Czas Powiśla” 24 lutego 2005r.)

« z 2 »