Ciotka Wieża – to tytuł spektaklu Kieleckiego Centrum Kultury, który możecie zobaczyć już 15 września w Staszowskim Ośrodku Kultury.

Wstęp wolny.

Już dzisiaj przyjdź i odbierz wejściówkę!

Oryginalna, zupełnie niezwykła. Nie bała się wygłaszać swojego zdania, co nie przysparzało jej przyjaciół. Artystka warszawsko-kielecka, przyjaciółka Mirona Białoszewskiego. Jadwiga Trzcińska Prandota będzie bohaterką monodramu „Ciotka Wieża” przygotowanego w Kieleckim Centrum Kultury.

– Wysoka ponad miarę, przypominała niektóre rzeźby Michała Anioła. Była zupełnie niekonwencjonalna i mówiła interesujące rzeczy jeśli nie o sztuce samej, to o zdarzeniach, które w jej interpretacji nabierały wartości sztuki. Była bardzo wyczulona na otaczające piękno. Jej kosmos pełen był malowniczych zjawisk. – wspominała kielecką artystkę Jadwigę Trzcińską jej koleżanka, Jolanta Wylężyńska, kustosz warszawskiego Muzeum Narodowego.

Malowała, tworzyła prace techniką drzeworytu i akwaforty. Była ważną postacią kieleckiego życia artystycznego. Brała udział w wernisażach, spotkaniach, sama dużo wystawiała. Podróżowała po Europie i szukała inspiracji. Była wnikliwym krytykiem m.in. fotografii Kieleckiej Szkoły Krajobrazu i wielbicielką psów. Nigdy nie założyła rodziny. Była bardzo mocno związana z matką, bardzo przeżyła jej śmierć. Pod koniec życia zdziwaczała, mocno się zaniedbała. Pisała skargi na wszystko i wszystkich. Okoliczne dzieciaki nazywały ją Ciotką Wieżą, czuły przed nią respekt i strach. Zmarła osamotniona, otoczona… psami i ogromną stertą śmieci, którą zgromadziła w willi na Mazurskiej. Dlaczego tak się stało? Co miało wpływ na taki scenariusz jej życia? Czy to nieszczęśliwa miłość, może problemy zdrowotne lub niechęć otoczenia? Czy po prostu wszyscy ją znielubili, czy raczej ona znielubila świat i siebie? Odpowiedź na te pytania poznamy podczas monodramu o Jadwidze Trzcińskiej Prandocie, Ciotce Wieży.

Archiwalia dotyczące Jadwigi Trzcińskiej udostępniło Muzeum Historii Kielc, partner projektu.

Ciotka Wieża

reż. Judyta Berłowska

Autor sztuki: Elżbieta Chowaniec

Scenariusz: Elżbieta Chowaniec

Scenografia: Michał Lach

Muzyka: Wojciech Lipiński

Video: Grzegorz Kaczmarczyk

Obsada: Ewa Lubacz (Jadwiga Trzcińska)

Kieleckie Centrum Kultur