W październiku, w 100-lecie wojny polsko-bolszewickiej, dwukrotnie wystawiono spektakl pt. „Bień_1920-2020” (Sandomierz, Staszów). Przedstawienie nawiązuje do osoby Adama Bienia, pochodzącego z powiatu staszowskiego. Urodzony w 1899r. w Ossali (gm. Osiek, powiat staszowski), polski polityk ruchu ludowego, adwokat, sędzia, członek władz Polskiego Państwa Podziemnego. Sądzony w tzw. „procesie szesnastu”, członek władz Polskiego Państwa Podziemnego. Kawaler Orderu Orła Białego. Wstąpił jako ochotnik do wojska i uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w kampanii litewsko-białoruskiej; był więźniem Łubianki.
Poprzez wątek miłosny fabuła spektaklu nawiązuje do osobistych przeżyć Bienia związanych z obroną wolności i działaniami wojennymi.
Przedstawienie oparte jest na faktach. Scenariusz przygotowano na podstawie autentycznych listów pary narzeczonych – dwudziestoletniego Adama i osiemnastoletniej Zofii. On pisał je z frontu wojny z Rosją bolszewicką. Listy te nie były w całości nigdzie publikowane. Udostępniła je Hanna Bielska, córka bohaterów spektaklu. Przedstawienie, poprzez listy i przeplatający się wątek miłosny, ukazuje moc potrzeby walki o Ojczyznę, zabiegania o jej dobro, przyszłość pokoleń, a także ukazuje determinację Polaków.

Organizator: Staszowski Ośrodek Kultury.
Reż. Bartłomiej Bartek Miernik; scenariusz, nadzór autorski: Hanna Bielska; obsada: Eliza Natalia Łysiak, Aleksander Mitura.
patronaty: Wojewoda Świętokrzyski, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów.
Partnerzy:
Miasto i Gmina Osiek, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali, Collegium Gostomianum w Sandomierzu, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.