„Pod koniec XIX wieku oddano w Staszowie do użytku browar, dwie fabryki sody, dwa wodne młyny oraz fabrykę papieru. W tym czasie w mieście mieszkało 192 rzemieślników; wśród nich 20 bednarzy, 16 piekarzy, 14 stolarzy, 12 murarzy, 10 czapników, 10 garncarzy, 17 kuśnierzy, 18 rzeźników, 24 krawców i 51 szewców”. Tak zaczynamy ten nasz można powiedzieć „przemysłowy” spektakl.
Staszów słynął z szewców i krawców, a po wojnie z zakładów obuwniczych i odzieżowych. I o tym jest właśnie nasze najnowsze przedstawienie, o setkach osób, które przewinęły się przez Vistulę, Asko i Modar. Spróbujemy wskrzesić pamięć, przywrócić atmosferę tamtych lat, gdy popołudniu w dzień powszedni staszowski rynek zapełniał się tłumem wracających ze zmiany pracowników. Opowiemy, czym były „szewski poniedziałek”, wyjazdy na targi, pokazy mody dziecięcej. Tak, w Staszowie organizowano prawdziwe pokazy mody!
V.A.M. 1980 to tematycznie druga odsłona opowieści o naszym mieście sprzed lat. Po entuzjastycznie odebranym Kinie, spróbujemy znów powrócić pamięcią do naszych lokalnych historii. Będzie śmiesznie, wzruszająco, nostalgicznie, postaramy się zabrać widzów w podróż do przeszłości.
Teatr Syrena
przy Staszowskim Ośrodku Kultury
V.A.M. 1980
/Vistula/Asko/Modar/
występują: Anna Krawiecka, Wiesława Wąsala, Henryka Czapla, Henryk Modzelewski, Agnieszka Zdziuch, Weronika Wawszczyk, Natalia Rybus
scenariusz: praca zespołowa
reżyseria: Bartłomiej Miernik