24 kwietnia w Staszowskim Ośrodku Kultury, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, odbędzie się projekcja dwóch filmów w ramach przeglądu filmowego Echa Katynia.

O godz. 11:00 (pokaz dla szkół) wyświetlony zostanie film fabularny „Katyń. Ostatni Świadek” (reż. Piotr Szkopiak, 2018) w którym dziennikarz, zainspirowany biografią naocznego świadka Zbrodni Katyńskiej, Iwana Kriwoziercewa alias Michał Łoboda, próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku i odsłania kulisy ukrywanej przez lata prawdy.

O godz. 17:00 (pokaz otwarty dla wszystkich, wstęp darmowy) ponownie zostanie wyświetlony „Katyń. Ostatni Świadek” a bezpośrednio po nim film dokumentalny „Ofiara pionków” (reż. Asen Władimirow, 2018) przedstawiający burzliwą historię Bułgara dr. Marko Markowa, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, powołanej przez Niemców po odkryciu zwłok tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD pod Katyniem w 1940 r.; jest to opowieść o długiej i bolesnej drodze udowodnienia prawdy o udziale Związku Sowieckiego w tych mało znanych w Bułgarii wydarzeniach.

Projekcjom towarzyszy spotkanie z historykiem z Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, Panią Edytą Krężołek.