Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Talent” w bieżącym roku obchodzi jubileusz 10-lecia. Tak, tak – to już 10 lat intensywnej działalności organizacji, która początkowo miała skupiać „pięćdziesiątki”. Czas pokazał, że do grona dołączyły trzydziestki, siedemdziesiątki, a i tak wiele działań prowadzono dla dzieci i młodzieży.

Minęło 120 miesięcy, prawie 4 tysiące bardzo aktywnych dni. To okres pięknych i radosnych chwil, a także edukacyjnych spotkań i wyjazdów. Zrealizowano niezwykle dużą ilość warsztatów, wykładów, wystaw, stoisk, działań z młodszym pokoleniem. To setki zrealizowanych pomysłów, setki tysięcy dofinansowań – tak, bo o takich kwotach dzisiaj można mówić – przychylność i zaufanie samorządów – gminnego, powiatowego, wojewódzkiego, służb wojewody, agencji odpowiedzialnych za dystrybucję środków unijnych, fundacji, instytucji i osób prywatnych. To również czas symbiozy ze Staszowskim Ośrodkiem Kultury, co należy podkreślić. To przede wszystkim wspólnie spędzone chwile, nowe znajomości oraz rozwijanie swoich ukrytych przez lata talentów.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 22 września w Staszowskim Ośrodku Kultury. Wieczór jubileuszowy rozpoczął zespół taneczno-sportowy. SIT zazwyczaj zajmuje się poważnymi sprawami, a wszelkie wydarzenia, projekty, spotkania traktuje serio. Nie można jednak przez całe życie przejść poważnym, a już na pewno „Talentowicze” nie wytrwaliby 10 lat bez żartów, zabawy i dystansu do samych siebie. O tym, jak sobie radzili przez ostatni czas, zaprezentował Kabaret „Czerstwe babki i pierniki”.

Było co wspominać. Podróż w czasie zapewniła prezentacja fotografii, dotyczącej działalności SIT. Uczestnicy spotykali się podczas wielu wydarzeń, warsztatów, odwiedzili miejsca ważne dla historii i kultury polskiej, instytucje artystyczne, uczestniczyli i współtworzyli wiele wydarzeń, akcji społecznych i aktywizujących, działań kulturalnych, ale też i sportowych.
Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć wraz z zastępca – Ewą Kondek na ręce p. prezes – Krystyny Bednarskiej złożyli gratulacje, a wraz z kwiatami przekazali słowa podziwu, uznania i życzenia dalszego rozwoju i sukcesów. Podziękowania za działania prowadzone na rzecz kultury oraz życzenia złożyła także p. Anna Gogola – dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury. W wydarzeniu uczestniczyli ponadto radni Rady Miejskiej, a także pierwsza prezes – p. Agata Borycka.

Wszyscy uczestnicy spotkania jubileuszowego otrzymali przy wejściu skromne okolicznościowe breloczki makramowe wykonane przez „Talentowiczki” podczas warsztatów manualnych. Goście zostali zaproszeni do Galerii „Piwnice” na wernisaż wystawy prac uczestników warsztatów z makramy oraz sympatyków SIT (zaprezentowano: makatki, łapacze snów, kwietniki, lampiony, drzewka szczęścia i inne).
W ostatniej części dominowała wspólna zabawa zapoczątkowana toastem i tortem jubileuszowym przygotowanym przez Elżbietę Błasińską, a kontynuowana z zespołem Banda Band.

Obecnie w skład zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Talent” wchodzą: Krystyna Bednarska – prezes, Katarzyna Ptaszkiewicz – wiceprezes, Krystyna Nowak – sekretarz, Zofia Paliś – skarbnik, Dominik Rożek – członek zarządu.