22 stycznia 1863 r. odbył się jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski. Powstanie Styczniowe, choć rozpoczęło się zimową porą, trwało do połowy 1864 roku na terenie całej Polski. Było w rzeczywistości szeregiem przedsięwzięć, podczas których zaangażowani byli również zwykli mieszkańcy Polski, w tym między innymi mieszkańcy Staszowa oraz okolic.
Wiele osób zastanawia się, jak przebiegały działania w naszym regionie i kto brał w nich udział. To wszystko, a także o wiele więcej możecie dowiedzieć się już 1 października o godzinie 13:00 podczas interaktywnej inscenizacji bitwy o Staszów.
Zrekonstruujemy pobyt wojsk Mariana Langiewicza w Staszowie. Ukażemy defiladę wojsk powstańczych w czasie zrywu, która odbyła się w mieście (z obozem wojskowym, musztrą, ćwiczeniami, wyrabianiem białej broni, ostrzeliwaniem Staszówka).
Podczas wydarzenia zaakcentujemy również udział kobiet w powstaniu. Zwrócimy uwagę na historię Anny Henryki Pustowójtówny, która została rozpoznana jako kobieta w męskim przebraniu podczas bytności oddziału Langiewicza w Staszowie.
Miejsce: Park Zalew nad Czarną w Staszowie.
Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Powstańcie Polacy!” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”, w ramach którego otrzymaliśmy 43 000 złotych na realizację projektu.
Organizatorzy: Staszowski Ośrodek Kultury,Miasto i Gmina Staszów
Partnerzy: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych w Staszowie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie
Patronat medialny: Tygodnik Nadwiślański, stv.info, Echo Dnia Staszów.