Dni Chleba – Miejsko-Gminne Święto Plonów. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w województwie świętokrzyskim. Skupia się na tradycji, dziedzictwie kulturowym, akcentując pracę rolników, piekarzy, z pokorą i szacunkiem ukazując prace naszych dziadków. Przodków, którzy pozbawieni prądu, maszyn i nowych technologii, pracowali w trudzie, w pocie czoła, w spiekocie, deszczu, w polach często oddalonych od gospodarstw domowych, by z dumą i szacunkiem na domowym stole położyć uprzednio naznaczony krzyżem i ucałowany pachnący chleb.

W bieżącym roku wydarzenie odbyło się w ostatni weekend sierpnia. Koncerty, stoiska regionalne i kół gospodyń wiejskich, piekarnie, z rękodziełem artystycznym, pokazy edukacyjne (w tym pokaz starodawnych rzemiosł w formie interaktywnej wioski ludowej), zabawy, animacje dla dzieci itp. Program sceniczny w pierwszym dniu wypełniły zespoły: Klub Piosenki RYTM, Kapela JANICEK, LACHERSI oraz SŁAWOMIR. Zabawę dopełniła DJ KATIA.

Niedziela to dzień dożynek – Miejsko-Gminnego Święta Plonów. Po prezentacji 8 wieńców oraz uroczystej mszy świętej wydarzenie kontynuowano w Parku „Zalew nad Czarną”. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim dniu Burmistrz Miasta i Gminy Staszów dr Leszek Kopeć wyraził wdzięczność i przekazał słowa uznania dla rolników i piekarzy za ich trud i pracę.

Rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec. I miejsce otrzymały Zagrody Sołectwo, II miejsce zajęli Sołectwo Wola Wiśniowska oraz KGW w Smerdynie, III miejsce ex aequo – KGW w Wiązownicy Dużej oraz KGW „Wisienki” w Wiśniowej Poduchownej. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 1000, 800 i 600 zł. Pozostałe prace zostały wyróżnione, a ich autorom przekazano nagrody po 500 zł.

Program artystyczny zapewniły: Klub Piosenki RYTM SOK, chór dziecięco-młodzieżowy, zespół ludowy z Mokrej, zespół „Ziemia Szydłowska”, zespół Gregoriany ks. Grzegorz Jeż i przyjaciele z parafii pw. św. Barbary. Dni Chleba zakończono potańcówką z kapelą „Sami Swoi”.

Stoiska przygotowały 3 piekarnie: GS Staszów, Piekarnia Zdrowiej w Podmaleńcu, Piekarnia i Cukiernia Sojda w Staszowie. W wydarzeniu uczestniczyły tysiące mieszkańców Staszowa, powiatu, województwa i gości, w tym przedstawiciel rządu oraz parlamentarzyści: minister Anna Krupka oraz Marek Kwitek.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Staszowski Ośrodek Kultury.

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Staszowski, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio Leliwa, Przegląd Piekarski i Cukierniczy, Tygodnik Nadwiślański, STV Info, blog Czarno na Czarnym, Koncertowy Tarnów i Okolice.

Sponsorami i partnerami wydarzenia byli: ENEA Elektrownia Połaniec, ZGOK Sp. z o. o., Środowisko i innowacje Sp. z o. o., PGKiM Sp. Gminy z o. o., ZEC Sp. z o. o., Balkar Technology Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o. o, Wrześniak Glassworks, SPZZOZ w Staszowie, Przychodnia Rodzinna w Staszowie, ENREM-Połaniec Sp. z o. o., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, BNP Paribas Bank Polska S.A., Stowarzyszenie „Otwórzmy przed Nimi Życie”.Organizatorzy kierują ponadto podziękowania dla Ochotniczych Straży Pożarnych, policji, kół gospodyń wiejskich i wszystkim, którzy pomogli w organizacji.

301857055 792595872081784 8582926764082420936 n
« z 46 »