„Wkrótce potem wziąwszy towarzystwo całe pojechaliśmy do Wiszniowy wsi Jmć pana Tarły wojewody Lubelskiego, kędyśmy zacną z obojga płci zastali kompanią; w tym podano obiad, po którym tańce różne i znaczna zaczęła się ochota“ – fragment Pamiętnika Felicyana Junoszy Piaskowskiego.

Nareszcie przyszedł długo wyczekiwany moment – I Staszowski Plener Malarsko– Rzeźbiarski w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej uznajemy za rozpoczęty. Biorą w nim udział artyści pochodzący z naszego regionu, pasjonaci i miłośnicy Ziemi Staszowskiej. Naszym celem jest integracja środowiska twórczego w regionie z wykorzystaniem zasobów krajobrazowych i architektonicznych gminy Staszów, a także promocja regionu poprzez sztukę.

W plenerze biorą udział: Elżbieta Nowak, Józef Żak, Leszek Ptaszkiewicz, Mirosław Madej, Władysław Sadłocha, Grażyna Szlęk, Jerzy Sadłocha, Jadwiga Kotlarz, Ryszard Komorowski, Karolina Sideł-Kozieł.

W pierwszy dzień, wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Staszów Leszkiem Kopciem i zastępcą Burmistrza Ewą Kondek, plenerowicze zwiedzili wyremontowany pałac Kołłątajów w Wiśniowej. O historii obiektu, terenów przyległych oraz miejscowości opowiedział Paweł Staszczak z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Wernisaż wystawy poplenerowej odbędzie się 15 października o godz. 17.00 w Pałacu w Wiśniowej. W scenerii pałacowych komnat zostaną zaprezentowane owoce pracy pleneru malarsko-rzeźbiarskiego. Wydarzenie uświetni koncert Martyny Puszki-Maziarz, która zaprezentuje zróżnicowany gatunkowo repertuar.
Zapraszamy Państwa już dziś na to wyjątkowe wydarzenie.

Organizatorami pleneru są Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Staszowski Ośrodek Kultury.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański, Radio Kielce oraz telewizja STV.