Z ogromną satysfakcją i prawdziwą przyjemnością realizowaliśmy projekt „Na świętokrzyskim podwórku” w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2022 Narodowego Centrum Kultury. Piątkowy wieczór spędziliśmy na finisażu wystawy „Pasiak Świętokrzyski” dr Karoliny Sideł-Kozieł, który stanowił podsumowanie letnio-jesiennego projektu.

Ostatni czas to wspólna, międzyinstytucjonalna i międzypokoleniowa praca, pełna zaangażowania i energii. Przez wiele miesięcy podejmowaliśmy mnóstwo planów i artystycznych marzeń oraz cały szereg cennych inicjatyw. Cieszymy się, że w Staszowskim Ośrodku Kultury mogliśmy rozwijać wśród mieszkańców miasta i gminy Staszów pasje do muzyki, kultury i sztuki. Realizacja projektu dała nam możliwość odpowiedzi na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe.

Projekt obejmował przegląd/konkurs zespołów ludowych (śpiewaczych, pieśni i tańca, kapel), warsztaty przędzenia wełny, zajęcia tkackie, wykłady w zakresie historii ubioru ludowego. Jednym z nich była wystawa malarstwa „Pasiak Świętokrzyski”. Uzupełnieniem tematyki jest wykład językoznawczy w zakresie gwary.

Wydaliśmy katalog stanowiący kompendium wiedzy o realizowanym zadaniu, zawierający najważniejsze informacje wzbogacone o fotografie.

Fotorelację z wydarzenia wykonał Grzegorz Sideł.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.