2️⃣3️⃣ lipca w Parku “Zalew nad Czarną” odbył się II Staszowski Przegląd Zespołów Ludowych zatytułowany “Świętokrzyską Nutą Pisane”. Jednocześnie trwał „Piknik z PRODUKTEM POLSKIM” połączony z I Etapem konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa Regionów”. Słoneczne niedzielne popołudnie, tradycyjna świętokrzyska muzyka, regionalne posiłki, taniec, śpiew, miła atmosfera – to główne punkty programu tych dwóch wydarzeń.😊

Na przygotowanej scenie pojawiło się 1️⃣7️⃣zespołów śpiewaczych, śpiewaczo-tanecznych oraz kapel z różnych zakątków naszego województwa, każdy przystrojony we wspaniałe tradycyjne stroje. Zapewnili widzom niesamowity koncert przepełniony znanymi, skocznymi, ludowymi melodiami. Słuchając ich – nogi same rwały się do tańca i miejsce przed sceną szybko wypełniło się tancerzami.

Wszystkie formacje były oceniane przez Jury w składzie: Szczepan Królikowski, Anna Gogola i Grzegorz Chyc. Brany pod uwagę był nie tylko śpiew i choreografia, ale również poprawność gwary czy wygląd regionalnego stroju.

Po przesłuchaniu występów w każdej kategorii zostali wyłonieni zwycięzcy. Jury zdecydowało się na przyznanie następujących miejsc:

➡️w kategorii ZESPOŁY ŚPIEWACZO-TANECZNE:
▫️I MIEJSCE: Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”
▫️II MIEJSCE: Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”
▫️III MIEJSCE: Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty

➡️w kategorii ZESPOŁY ŚPIEWACZE:
▫️I MIEJSCE: Zespół Śpiewaczy „Marzyszanki”
▫️II MIEJSCE ex aequo: KGW „Śwarne Kakonianki” z Kakonina oraz Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin
▫️III MIEJSCE ex aequo: Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski” oraz Zespół Śpiewaczy „Makoszanki” z Makoszyna

➡️w kategorii KAPELE:
▫️I MIEJSCE: Kapela Zbigniewa Orczyka
▫️II MIEJSCE: Kapela „Adaśki”
▫️III MIEJSCE: Kapela „Sami Swoi”

Zwycięzcom przyznano bony o wartości 1000, 700 i 500 zł.

Aby uzyskać więcej informacji na temat realizacji zwycięskich bonów prosimy o kontakt pod numerem 15 864 41 12.

👩‍🍳W namiocie obok trwał w międzyczasie I Etap konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa Regionów”. W etapie powiatowym wzięło udział 1️⃣5️⃣ Kół Gospodyń Wiejskich z naszego regionu.

ℹ️Bitwa Regionów to konkurs kulinarny, który corocznie skupia wokół siebie setki Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń. Jego idea zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej, rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego.

▫️Pierwszym miejscem oraz nagrodą w wysokości 2000 zł zostało nagrodzone KGW „Czerwona Malina” z Kiełczyny za gołąbki z kaszą i ziemniakami w sosie grzybowym.
▫️Za wątróbkę w pierzynce z kiszonej kapusty drugie miejsce i nagrodę 1500 zł otrzymało KGW „Złota Podkowa” z Koniemłotów.
▫️Trzecie miejsce natomiast wywalczyło KGW „Z Naturą w Tle” ze Zrębina – za pierogi z karpiem przyznano im nagrodę w wysokości 1000 zł.

Nagrody dla laureatów przygotował organizator konkursu – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dodatkowe upominki przygotowały Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Podziękowania dla wszystkich i gratulacje dla laureatów złożyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Anna Krupka, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów – dr Leszek Kopeć, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Kielcach Józef Cepil, dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Kielcach Jacek Toś oraz przewodniczący jury, mistrz kucharski – Mariusz Bezak.

Organizatorzy: Miasto i Gmina Staszów, Staszowski Ośrodek Kultury.
Patronat nad przeglądem objął Burmistrz Miasta i Gminy Staszów.
Patronat honorowy nad Piknikiem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Patronat medialny: Tygodnik Nadwiślański, STV info, Echo Dnia.

« z 7 »