W letnie słoneczne dni zapraszamy Was „Na świętokrzyskie podwórko”. To tytuł projektu, który realizować będziemy przez okres letnio-jesienny. Zapraszamy Was na:

– warsztaty przędzenia wełny,

– warsztaty tkackie,

– koncert zespołów ludowych: śpiewaczych, pieśni i tańca, kapel,

– spotkania otwarte na temat historii ubioru ludowego oraz gwary świętokrzyskiej,

– wystawę malarstwa „Pasiak Świętokrzyski” autorstwa Karoliny Sideł-Kozieł.

W I etapie ogłaszamy nabór na:

  • warsztaty przędzenia wełny;

    termin: 04-10.07. 2022r.; prowadząca: Monika Fik;

    opis: czy wiesz skąd pochodzi wełna i jak powstaje? Co robić, by od początku była piękna i miękka? Co to jest gręplowanie? I wreszcie: jak zamienić runo w przędzę i jak zrobić nitkę? Podczas zajęć rozwiejemy wszystkie wątpliwości oraz odpowiemy na pytania. Z pewnością zdobędziecie wiedzę i umiejętności, o które dzisiaj trudno. Na początek podstawa: opowiemy o magicznym kołowrotku, znanym nam przede wszystkim z bajki. Zapewniamy, że warsztaty będą dla Was świetną przygodą;
  • warsztaty tkackie;

    termin: 11-17.07.2022r.; prowadząca: dr Karolina Sideł-Kozieł – absolwentka kieleckiego „plastyka” na specjalności „tkanina artystyczna”; ukończyła studia  w dziedzinie „sztuki piękne”, kierunek „malarstwo”; doktorat w dziedzinie „sztuki piękne”, pedagog; uczestniczka profesjonalnych warsztatów tkackich prowadzonych przez Stowarzyszenie „Świętokrzyskie Tkaczki”; doceniona Świętokrzyską Nagrodą Kultury oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 roku;

    opis: czy przeplatanie wełny przez osnowy może jest trudne? Przekażemy Wam wiedzę w zakresie tkania, wykonacie serwetkę, makatkę, a może podkładki; omówimy budowę krosna i zasady pracy z nim, poznacie węzły i sploty, a także wszystkie tajemnice, by Wasza praca była estetyczna i oryginalna. Zapewniamy, że to doskonała forma relaksu i odpoczynku od codziennego zgiełku.

Ilość miejsc jest ograniczona. Udział jest bezpłatny.  Liczymy na zgłoszenia osób w każdym wieku.

Nabór do I Staszowskiego Przeglądu dla Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane” :

termin: 24.07.2022r.

Konkurs zorganizowany w celu popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym twórczości artystycznej, zwiększenia świadomości i regionalnej tożsamości kulturowej społeczeństwa w kontekście świętokrzyskich tradycji ludowych wśród mieszkańców Staszowa i województwa świętokrzyskiego.
W Konkursie mogą wziąć udział: kapele ludowe, zespoły śpiewacze oraz zespoły śpiewaczo – taneczne.
Zgłoszenia należy nadsyłać do 12 lipca na adres organizatora: Staszowski Ośrodek Kultury, 28-200 Staszów ul. Parkowa 6 lub na adres email: konkurs.etno@sok.info.pl. Więcej informacji w regulaminie.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022”.

Poniżej znajduje się regulamin oraz karta zgłoszeń do I Staszowskiego Przeglądu dla Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane”:

Aktualizacja regulaminu: 20.07.2022