22 listopada, godz. 11:00
wstęp bezpłatny

Staszowski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl realizowany przez Teatr Zbożowy Fundacji Studio TM zatytułowany „OBŁĘD”. Przedstawienie jest adaptacją powieści Jerzego Krzysztonia, a tematyka odpowiada problemom współczesnego świata, przedstawia zagrożenia, które niesie i z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie.

Powieść Jerzego Krzysztonia jest jedną z najbardziej tajemniczych i niesamowitych polskich powieści powojennych, porównywaną do „Pięknego umysłu” Sylvii Nasar (biografii genialnego amerykańskiego matematyka Johna Nasha, czy do „Lotu nad kukułczym gniazdem” Kena Kesseya. Ukazała się już po samobójczej śmierci Krzysztonia, który w ostatnich latach swojego życia ciężko chorował. Jego bohater cierpi na schizofrenię, stopniowo poddaje się wyimaginowanej rzeczywistości, ale nie przegrywa walki o siebie.
Obłęd to spektakl o wrażliwości i odporności ludzi na zagrożenie współczesnego świata. Między geniuszem, a obłąkaniem istnieje prawdopodobnie niewidoczna granica. Nikt nie wie co trzeba przeżyć, aby obłęd dojrzał i ogarnął człowieka bez reszty, aby zapanował nad każdym aspektem jego osobowości. Ileż razy ludzie przeżywają koszmary, znajdują się w sytuacji bez wyjścia, że powinni natychmiast postradać zmysły. Tymczasem wcale nie wariują. A innym wystarczy zwykłe szare życie i krach. Już się smażą w ogniu obłędu. Czy jest na to ratunek? Trzeba zobaczyć spektakl.