6 stycznia w Dzień Objawienia Pańskiego ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. Wierni, towarzysząc monarchom, wyszli z dwóch parafii, by zjednoczyć się przy bożonarodzeniowej szopce w Rynku. W tym uroczystym miejscu rozbrzmiewały kolędy, a Trzej Królowie złożyli symboliczny pokłon Dzieciątku.

Uroczyste msze święte odbyły się w dwóch staszowskich świątyniach: pw. św. Barbary i pw. Ducha Świętego – Sanktuarium św. Jana Pawła II. Pierwszy korowód poprowadzili: Król Kacper (Waldemar Procyk) i Król Melchior (Michał Janas), wspierani przez górniczą orkiestrę dętą Grupy Azoty Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie. Jacek Marek, który wcielił się w rolę Baltazara, podążał z kościoła Ducha Świętego. Dwa orszaki spotkały się na Rynku przy bożonarodzeniowej szopce, gdzie wierni oddali hołd Dzieciątku. Królowie ofiarowali dary – mirrę, kadzidło i złoto.

Na staszowskim Rynku rozbrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, a mieszkańcy kolędowali razem ze scholami miejscowych parafii, chórem dziecięco – młodzieżowym, zespołem śpiewaczym „Na ludową nutę”, zespołem „RYTM” Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz uczniami Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Staszowie. Tego dnia usłyszeliśmy przepiękne wykonanie pastorałek, takich jak „Anioł Pasterzom mówił”, „Mędrcy ze Wschodu”, „Złota Jerozolima” czy „Przybieżeli do Betlejem”.

Po raz trzeci zorganizowano również zagrodę z żywymi zwierzętami, wzbudzając zainteresowanie przede wszystkim dzieci. Osioł, koziołek, owca, kucyki i króliki, codziennie zamieszkujące Ranczo Hana w Rakowie, były prawdziwą atrakcją.

Burmistrz Leszek Kopeć podkreślił, że święto Trzech Króli to czas poszukiwań światła i mądrości w życiu oraz celebracji miłości, szacunku i empatii wobec bliźnich. Wyraził wdzięczność za zaangażowanie wszystkich uczestników w organizację orszaku i podziękował mieszkańcom za liczne uczestnictwo.

Obchody święta Trzech Króli w Staszowie zostały zorganizowane przez parafię św. Barbary, parafię św. Bartłomieja, Urząd Miasta i Gminy oraz Staszowski Ośrodek Kultury.