„Zamierzony minimalizm, jako środków wyrazu używający tylko nieskazitelnej bieli śniegu, jednolitej bladej szarości nieba i czarnego rysunku bezlistnych gałązek drzew, krzewów i pędów uschłych traw, odsłania w pełni mistrzostwo ich kompozycji i doskonałość proporcji. Charakterem bardziej przypominają grafiki czy rysunki – i tworzone są z równą im starannością. {…} Graficzne piękno i wyszukana, ascetyczna wręcz, elegancja tych zdjęć stanowi o ich wyjątkowej plastycznej atrakcyjności”. – Tak o fotografiach Grzegorza Sidła pisze Stanisława Zacharko-Łagowska, krytyk i historyk sztuki, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.📸

Na wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „Pejzaż z natury minimalny” zapraszamy do Staszowskiego Ośrodka Kultury w piątek, 2️⃣6️⃣maja o godz. 1️⃣9️⃣:3️⃣0️⃣, po koncercie z okazji Dnia Matki. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

ℹ️O Autorze:Grzegorz Sideł – urodzony i mieszkający w Kielcach, pierwsze zdjęcia wykonał około 3 klasy szkoły podstawowej, z pełnym zaangażowaniem zajął się fotografią mając 17 lat, samodzielnie opracowując materiały we własnej ciemni fotograficznej. Fotografuje głównie krajobraz świętokrzyski oraz las, interesuje go również człowiek w krajobrazie oraz portret. Jest autorem pięciu wystaw indywidualnych (cykl wystaw pt. „Krajobraz minimalnie uproszczony” – Busko Zdrój 2018, Sandomierz 2019, Kielce 2020, Ostrowiec Świętokrzyski 2021 oraz „Świętokrzyskie Zabytki”, Kielce 2022), ponadto uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych, klubowych, poplenerowych, pokonkursowych.

Laureat nagród w konkursach, m.in. Grand Prix w konkursie „Świętokrzyskie w Kadrze” (2008) oraz wyróżnienie w drugiej jego edycji (2011, w obydwu konkursach przewodniczącym jury był Mistrz Paweł Pierściński). Trzykrotnie nagradzany w Interdyscyplinarnym Konkursie Plastycznym BWA Kielce „Przedwiośnie” (2018, 2020 i 2021 r.) oraz trzykrotnie w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego „Ponidzie” (2018 r. – „Tu byłem”, 2019 r. – „Z biegiem Nidy”, 2022 r. – „Drogami Ponidzia”). Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020).

Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Fotoklubu „Galeria MCK” Ostrowiec Świętokrzyski oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Delegatura Kielce. Pasję fotografii łączy od dzieciństwa z zamiłowaniem do ornitologii i pieszych wędrówek, szczególnie po Górach Świętokrzyskich, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” oraz Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody.