Musicalowa oprawa w klasycznej jasełkowej aranżacji, efektowna gra świateł i kłęby nadającego tajemniczości dymy, to tylko niektóre efekty wykorzystane w bożonarodzeniowym musicalu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie pt. Droga do Miłości, wystawionym na deskach Staszowskiego Ośrodka Kultury z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Dzięki współpracy z SOK opowieść o narodzinach Jezusa mogła wybrzmieć na arenie lokalnej, angażując uczniów staszowskich szkół, przedszkoli, mieszkańców miasta i przede wszystkim była piękną laurką dla każdej babci i dziadka w dniu ich święta. Historia Bożego Narodzenia od wieków inspiruje artystów na całym świecie do działań scenicznych. Urokliwe pastorałki, pradawne kolędy, tradycyjne stroje i mimo upływu lat wciąż te same przesłania: by miłować bliźniego, nie być obojętnym na krzywdę, unikać skąpstwa i egoizmu.
Obojętność, skąpstwo i egoizm to trzy wady współczesnego człowieka, które zostały podkreślone przez uczniów PSP nr 3 w Staszowie we wspomnianym spektaklu. Długie przygotowania i wielogodzinne próby zaowocowały wspaniałym, mądrym i wzruszającym przedstawieniem, będącym efektem pracy ponad czterdzieściorga młodych aktorów. W ten wspaniały spektakl, będący ogromnym przedsięwzięciem w warunkach szkolnym zaangażowała się niemal cała społeczność placówki na czele z panią dyrektor Ewą Rzepecką, ks. Pawłam Dobrowolskim i ks. Piotrem Grabowskim.Scenariuszem i reżyserską pieczą zajęła się pani Dorota Bajur-Krawiecka. Obsadę kompletowały panie Beata Wołowiec i Ewa Sala, zaś o estetykę niebanalnych dekoracji zadbała pani Dorota Nowak. Muzyczną aranżację zaś przygotowała pani Beata Chodurek i jej podopieczne z klasy IV a: Julia Golba, Julia Sochacka, Zofia Maj.
W główne role – Maryi i Józefa wcielili się uczniowie klasy V a Amelia Jaworska i Aleks Kiszka. Towarzyszyli im przedstawiciele niebios: urocze aniołki kl. I b, Miłosz Bania kl. VIII a, Zuzanna Malinowska, Michał Jaskóła, Natalia Niziałek, Anna Łacek, Antonina Stawiarz, Gabriela Borzęcka kl. V a oraz Matylda Krawiecka. Swoje muzyczne pięć minut na scenie miała także szkolna 7 Drużyna Harcerska. Ponadto humorystyczny akcent musicalu prezentowali pasterze, w role których wcielili się: Krzysztof Sokołowski, Jan Bednarski i Antoni Strzałka kl. V a. Postacie trzech króli ze wschodu zagrali: Antoni Bednarczyk, Bartłomiej Wojtacha i Filip Frank kl. V a. Każde przedstawienie musi posiadać, również czarne, najlepiej dynamiczne charaktery, które ukazują przesłanie sztuki. W role Obojętności, Skąpstwa i Egoizmu wcielili się: Antonina Bania, Zuzanna Cieślik i Tymon Jasek kl. V a.
Spektakl został doceniony przez publiczność gromkimi owacjami na stojąco. W niejednym oku widza zakręciła się łza wzruszenia. Mimo, że okres świąteczny dobiega końca, to przesłanie sztuki uczy, by świąteczna serdeczność trwała przez cały rok, gdyż jak słyszeliśmy ze sceny: w zgodzie przyjemniej życie płynie, a to się podoba Świętej Rodzinie.